Kuršių nerijos paveldu nuosekliai besirūpinanti Neringos savivaldybė savo žinion perėmė unikalų pamario simbolį – Pervalkos švyturį.

Lietuvoje tai vienintelis švyturys, kurį iš visų pusių supa vanduo – Kuršių mariose ties Pervalka, ant nedidelės dirbtinės salos, nuo kranto nutolusios apie 260 metrų, jis pastatytas 1900 metais.  

nidasilute20170616lb88372 Copy 1
Pervalka Lighthouse

Švyturys padėdavo žvejams naktimis saugiai pasiekti krantus. Pirmą dešimtmetį švyturio šviesą skleidė žibalinė lempa, vėliau dujinė. Dabar 14 metrų aukščio Pervalkos švyturys veikia automatiškai – jame yra įtaisyta nustatytu intervalu su foto elementu šviečianti plūduro lempa, kurios signalai yra matomi net už 13 kilometrų.

Valstybei nuosavybės teise priklausantį turtą – vandens uostą-navigacinį ženklą-švyturį Neringos savivaldybei perdavė Vidaus vandens kelių direkcija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.  

Kaip kelrodis laivams Pervalkos švyturys tapo nebereikalingas, kadangi vandens keliui ženklinti pakanka navigacinių ženklų bujų, o šiuolaikiniai
laivai naudoja išmanius realios vietos nustatymo įrenginius.

Šiandien šis statinys nuosavybės teise jau priklauso Neringos savivaldybei. Neringos savivaldybės mero Dariaus Jasaičio teigimu, nors Pervalkos švyturys navigacijai nebėra naudojamas, jis neabejotinai yra kelrodis, kviečiantis pažinti UNESCO saugomos Kuršių nerijos ir viso pamario krašto senąsias tradicijas.

„Savivaldybės taryba vienbalsiai sutiko perimti Pervalkos švyturį Neringos savivaldybės nuosavybėn. Tikime, kad atsidūręs Neringos bendruomenės rankose jis bus ne tik atsakingai saugomas, bet ir taps dar ryškesniu šio krašto simboliu. Dabar turime sutelkti jėgas, ieškodami būdų, kaip šis švyturys galėtų būti panaudotas turizmo vystymui ir šio krašto ypatingos istorijos pasakojimui“, – apie planus pasakoja meras D. Jasaitis.

Kuršių marių vandens supamas navigacinis ženklas – jau trečiasis Kuršių nerijos švyturys, kurį savo žinion perima Neringos savivaldybė. Jos nuosavybėn prieš kelis metus buvo perduoti Juodkrantės ir Nidos švyturiai. Šie žingsniai leido visuomenei atverti Nidos švyturį, kuris tapo populiariu Neringos lankytinu objektu.